اسلیو معده چیست؟

 

در این قسمت تصمیم دارم بطور کامل به شرح عمل اسلیو بپردازم.

جراحی اسلیو معده یکی از بی خطر ترین و مطمئن ترین گزینه ها برای کاهش وزن قابل توجه، سریع و طولانی مدت است.

در این روش جراحی، جراح شما به میزان چشمگیری حجم معده شما را کاهش می دهد.
از روز اول بعد از عمل، شما به اندازه قبل احساس گرسنگی نخواهید کرد و به اندازه سابق قادر به خوردن غذا نخواهید بود. در نتیجه، بیشتر وزن خود را ظرف مدت یک سال از عمل اسلیو از دست خواهید داد.

🔴 نکته مهم اینکه با خوردن حجم کم غذا احساس پری و سیری به شما دست خواهد داد.

به عنوان مثال، بیماری با قد ۱۶۰ سانتی متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم می توانند در ۶ ماه اول بین ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم وزن از دست دهد.

برای اینکه بدانید آیا واجد شرایط جراحی اسلیو معده هستید یا نه و درمورد خطرات ، مزایای آن و آنچه انتظار دارید برای شما اتفاق بیافتد اطلاعات کسب کنید، مطالب زیر را مطالعه کنید

فهرست مطالب
بازگشت به فهرست
01

چه کسانی کاندید عمل جراحی اسلیو معده هستند؟

اگرچه اکثر افراد کاندید عمل جراحی اسلیو معده در سنین ۱۸ الی ۶۵ سال هستند ولی روش اسلیو معده برای بیماران در هر سنی انجام می شود.

برای اینکه شما کاندید عمل جراحی اسلیو باشید باید :

🔹 شاخص توده بدنی یا بی ام آی شما بالای۴۰ باشد
🔹 شاخص توده بدنی یا بی ام آی شما بالای۳۵ باشد واز یک بیماری مرتبط با چاقی رنج ببرید (فشار خون بالا، آپنه، خواب، دیابت، مشکلات مفاصل و غیره)

بازگشت به فهرست
02

اسلیو معده چگونه باعث کاهش وزن میشود

 

روش اسلیو معده به روش لاپاروسکوپی (با استفاده از برش های کوچک) انجام میشود و طول مدت عمل جراحی به طور متوسط ۱ ساعت میباشد (معمولا کمتراز  یک ساعت)
در ابتدای عمل ، جراح شما با ایجاد ۵ عدد سوراخ در جدار شکم ابزار مختلف را وارد شکم کرده و در نهایت بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از حجم معده شما را جدا کرده و از شکم خارج میکند و در نهایت معده شما بشکه موز درمی آید.

این معده بسیار کوچک شما باعث می شود در هنگام غذا خوردن زودتر احساس سیری کنید و کمتر بخورید و در نتیجه به کاهش وزن طولانی مدت برسید.

هورمون گرسنگی یا هورمون گرلین  

 

🔴 نکته اول اینکه قسمتی از معده که در عمل جراحی اسلیو معده از شکم خارج می‌شود مسئول ترشح هورمونی بنام هورمون گرلین می‌باشد که در نتیجه بعد از خروج این قسمت میزان هورمون گرلین کاهش پیدا می‌کند و اشتهای شخص کاهش می‌یابد

🔴 نکته دوم اینکه خارج شدن حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از معده در عمل اسلیو معده ، باعث می‌شود شخص با خوردن حجم غذای کمتر احساس پری و سیری کرده واز خوردن دست بردارد.

بازگشت به فهرست
03

با عمل اسلیو معده چقدر وزن کم می کنید؟

شما با عمل جراحی اسلیو معده حدود ۶۰ تا۷۰ درصد از اضافه وزن خود را کم می‌کنند. هرچه کنترل رژیم غذایی خود را داشته باشید و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید توانایی شما بیشتر شده و حتی می‌توانند تمام وزن اضافه خود را نیز کم کنید. انتظار من و شما کاهش وزن بین ۶ تا ۱۲ کیلوگرم در ماه اول بعد از عمل جراحی اسلیو است. طبیعی است که این کاهش هر چه وزن اولیه شما بیشتر باشد میزان کاهش وزن شما نیز بیشتر است.

هرگز یک خانم ۹۰ کیلوگرمی نباید میزان کاهش وزن خود را با یک آقای ۱۵۰ کیلوگرمی مقایسه کند.

اکثر بیماران طی ۶ ماه، بیش از نیمی از وزن اضافی خود را از دست می دهند.

بازگشت به فهرست
04

بهبود سلامتی که انتظار دارید

هر مشکل سلامتی که مربوط به اضافه وزن است، یا به طور کامل از بین می رود یا بعد از جراحی اسلیو معده بهبود چشمگیری می یابد.(۱و۲)
از جمله این مشکلات:

 • آپنه خواب
 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون
 • آسم
 • مشکلات کلسترول
 • مشکلات مفصلی و ستون فقرات

شما در واقع با اسلیو معده و کاهش وزن میزان ابتلا به بیماریهای خطرناک آینده را کاهش می دهید.

به عنوان مثال، یک مطالعه برجسته و معتبر در مورد سرطان نشان داد که در بیمارانی که جراحی کاهش وزن انجام داده اند، خطر ابتلا به تمام انواع سرطان ها ۳۳٪ نسبت به افراد که چاقی شدید دارند و تحت عمل جراحی چاقی قرار نمی گیرند، پایین تر بوده است.
خطر سرطان هایی که به طور خاص با چاقی مرتبط هستند مثل سرطان پستان و … حتی بیشتر کاهش می یابد.(۳)
برای دیدن لیست کاملی از مزایای سلامتی در نتیجه کاهش وزن ، اینجا را کلیک کنید

بازگشت به فهرست
05

خطرات، عوارض جانبی و چالش ها

خطر مرگ ناشی از جراحی اسلیو معده نزدیک به صفر است.(۴)(میزان بقا حدود ۹۹/۷ درصد). و عوارض جانبی عمل اسلیو هم نسبتاً نادر است و در کمتر از ۴ درصد افراد اتفاق می افتد.(۵)
با این وجود، چند عارضه جانبی وجود دارد که برای آگاهی شما شرح داده میشود.

مسائل مربوط به دستگاه گوارش


از هر ۵ بیمار حدود ۱ نفر در طی ۱۲ ماه اول بعد از عمل اسلیو معده، بیماری ریفلاکس اسید معده به مری را تجربه می کنند. خبر خوب این که میزان عارضه ریفلاکس بعد از گذشت ۳ سال از عمل به حدود ۳ درصد کاهش پیدا میکند.(۶)

سایر مشکلات گوارشی احتمالی ناشی از جراحی اسلیو معده شامل:

 • سوء هاضمه
 • سنگ های صفراوی
 • عدم تحمل به برخی از انواع مواد غذایی
 • استفراغ یا حالت تهوع
 • کمبود ویتامین

این مشکلات گوارشی اغلب با تغییر رژیم غذایی و رفتار ممکن است مرتفع شود.

مشکل پوست اضافه

پوست اضافه میتواند از نتایج عمل جراحی اسلیو یا هر عمل لاغری دیگری باشد.
توجه داشته باشید که افتادگی پوست بستگی به میزان اضافه وزن و فرم بدن شما دارد.بعضی افراد که چاقی یکپارچه بدون افتادگی دارند مانند اکثر آقایان و یا بعضی از خانم ها قبل از ازدواج و بارداری، افتادگی کمتری نسبت به کسانیکه چاقی شکمی با اندام باریک دارند را تجربه میکنند.
هر چقدر میزان چاقی قبل از عمل و در نتیجه میزان کاهش وزن بیشتر باشد احتمال افتادگی پوست بیشتر است. اما توجه داشته باشید که افتادگی پوست از عوارض خود عمل جراحی نیست بلکه اگر شما به هر روش دیگری وزن زیادی از دست دهید (حتی روشهای غیر جراحی) باز هم احتمال افتادگی پوست وجود دارد.

از عوارض پوست اضافه:

 • مشکل در لباس پوشیدن
 • برای ورزش ناخوشایند است
 • ایجاد مشکلات پوستی مانند بثورات و عفونت ها

در بعضی موارد، بیماران با لباس زیر خاص و گن ها پوست اضافه خود را کنترل می کنند. در موارد جدی تر بیماران برای از بین بردن این پوست اضافی جراحی پلاستیک می کنند. جراحی برای از بین بردن پوست اضافی به سختی تحت پوشش بیمه قرار میگیرد.

بازگشت مجدد وزن

بعد از گذشت دو سال، بیش از نیمی از کسانیکه تحت عمل جراحی لاغری قرار میگیرند افزایش وزن مختصری را تجربه میکنند.
هر چقدر تغییر سبک زندگی چه در نوع تغذیه و چه در نوع فعالیت و ورزش داشته باشید احتمال این بازگشت کمتر خواهد بود و هر چه میزان برگشت وزن بیشتر باشد احتمال بازگشت مشکلاتی از قبیل فشار خون و دیابت هم بیشتر خواهد بود.

نکته مهم این که این احتمال بازگشت وزن در بای پس معده و مینی بای پس هم وجود دارد و بیماران نباید توقع معجزه از این عمل ها داشته باشند.
برای ثابت نگه داشتن وزن تغییر الگوی زندگی از جمله اصلاح الگوهای تغذیه ای و انجام پیاده روی و ورزش و اصلاح الگوی ماشینی لازم است.
باید به یاد داشته باشیم که تمام کسانیکه وزن خود را حتی در سنین بالا ثابت نگه میدارند همیشه مواظب تغذیه و فعالیت خود بوده و این بالانس را حفظ می کنند.

دلایل بازگشت مجدد وزن؟

 • مصرف کالری به شکل مایع، مانند شیک پروتئین(shake)، غذاهای پوره شده ،نوشابه، اسموتی و غیره.
 • معده اسلیو شده و جدید شما باعث می شود شما هنگام غذا خوردن زودتر احساس پری کنید. از آنجا که مایعات به شما احساس پری نمیدهند و با سرعت بیشتری از معده خارج میشوند احساس سیری برای شما ایجاد نکرده وکالری بیشتری به شما میرسانند. اگر کالری خود را از مایعات به جای مواد جامد دریافت کنید، بیشتر می خورید و وزن بیشتری کسب می کنید.
 • پرخوری: پرخوری می تواند به مرور زمان معده های اسلیو شده را دراز کند که به شما امکان می دهد بیشتر بخورید و وزن ناخواسته بدست آورید.
 • خوردن چیزهای اشتباه وپر کالری

به یاد داشته باشید، اسلیو معده یکی از بهترین راه های کاهش وزن است، اما اسلیو معده فقط یک ابزار است. برای جلوگیری از بازیابی مجدد وزن، باید غذاهای مناسب بخورید و گزینه های زندگی مناسب را انتخاب کنید.(تغییر سبک زندگی)

بازگشت به فهرست
06

اسلیو معده: پوشش بیمه در مقابل "خود پرداز"

هزینه و پوشش بیمه چگونه است؟
اولین مسئله مهم این است که آیا بیمه درمانی شما جراحی های چاقی (Bariatric Surgery) را تحت پوشش قرار می دهد یا نه (به اصطلاح دیگری جراحی های کاهش وزن). اگر بیمه شما جراحی بریاتریک (اسلیو معده، بای پس معده) را تحت پوشش خود قرار دهد، آنگاه جراحی اسلیو معده نیز تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

نکته مهم بعدی وزن یا میزان چاقی شماست .
افرادی که شاخص توده بدنی(BMI) بالا تر از ۴۰ دارند اصولا مورد تایید بیمه ها از جمله بیمه های تکمیلی و پایه مثل تامین اجتماعی و خدمات درمانی قرار میگیرند.

افراد با شاخص توده بدنی زیر ۴۰ اصولا مورد تایید بیمه ها قرار نمیگیرند مگر اینکه بیماری مرتبط با چاقی مهم مثل دیابت داشته باشید و قبل از عمل نامه تاییدیه بیمه را داشته باشید.

نکته مهم اینکه، گرفتن تأییدیه قبل از عمل از بیمه درمانی که شما تحت پوشش آن هستید ضروری است.

شما می توانید با نامه معرفی ما (جراح) و ذکر قد، وزن، شاخص توده بدنی(BMI) و نوع عمل جراحی با شرکت بیمه درمانی خود تماس بگیرید و تایید قبل از عمل را بگیرید.

اگر بیمه شما هزینه جراحی را پوشش نمی دهد ممکن است هزینه های قبل از عمل مانند آزمایشات پیش ازعمل و آندوسکوپی و سونوگرافی شما را پوشش دهد.

بازگشت به فهرست
07

قبل از جراحی نیاز هست کاری انجام دهم؟

بله. مهمترین و بزرگترین کاری که میتوانید انجام دهید تغییر رژیم غذایی است. چرا؟ زیرا:

 • از دست دادن وزن قبل از جراحی هر اندازه که میتوانید، احتمال بروز عوارض در حین عمل را کاهش می دهد.
 • بیمارانی که قبل از عمل وزن بیشتری را از دست می دهند، نتایج کاهش وزن بهتری بعد از عمل دارند.
 • بازگشت و لغزش به عادت های قدیمی برابر است با افزایش مجدد وزن. هرچه زودتر بتوانید رژیمهای غذایی و عادتهای ورزشی خوب ایجاد کنید، احتمال حفظ وبعد از عمل بیشتر خواهد بود.

جراح شما در هفته های منتهی به جراحی، همه این موارد را با شما در میان خواهد گذاشت و همچنین:

 • از شما خواسته می شود یک ارزیابی پزشکی کامل را انجام دهید، از جمله سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی، داروها و سابقه جراحی قبلی.
 • انجام آزمایشات خاص مانند نوار قلب ، عکس قفسه سینه و آزمایش خون.
 • رژیم غذایی قبل از جراحی به صورت زیر:

2 هفته قبل از عمل:

 • رژیم بدون شکر
 • کربوهیدرات کم
 • پروتئین زیاد
 • سبزیجات زیاد
 • مایعات فراوان

2 روز قبل:

 • مایعات صاف، آبگوشت، و در صورت امکان پودر یا شیک پروتئین فقط یک بار در روز
 • با جراح خود صحبت کنید که آیا باید مصرف هرگونه دارو را متوقف کنید یا نه

12 ساعت قبل از عمل:

 • عدم استفاده غذا و نوشیدنی و بدون دخانیات

در روز عمل شما روال معمول قبل از عمل را انجام می دهید:

 • تمام لباس ها و جواهرات در آورید
 • لباس بیمارستانی خود را بپوشید
 • با پرستار خود ملاقات کنید
 • تزریق وریدی و سرم را شروع کنید
 • برای استراحت و خواب داروهای خود را دریافت کنید

بعد ازعمل معمولا یک شب در بیمارستان می مانید و شما 4 الی 6 هفته پس از عمل جراحی “بهبودی کامل” خواهید یافت، اگرچه بیشتر بیماران در 1 هفته بعد از عمل قادر به بازگشت به محل کار هستند.
برای اطلاعات بیشتر به صفحه آماده سازی برای کاهش وزن مراجعه کنید.

بازگشت به فهرست
08

رژیم و سبک زندگی جدید پس از عمل

چگونه بعد از جراحی بای پس معده باید رژیم و سبک زندگی من تغییر کند؟

به نکات زیر توجه کنید:

 • بهتر است به خوردن غذای سالم روی بیاورید. اگر خیلی از رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح خود دور شوید، مشکلات گوارشی ناخوشایندی مانند سندرم دامپینگ، سوء هاضمه، حالت تهوع و استفراغ را تجربه خواهید کرد.
 • برای بقیه عمر بهتر است(اجباری نیست) ویتامین و مکمل مصرف کنید.
 • شما باید ورزش کنید. البته قرارنیست هیچکس هفته آینده در دوی مارتن شرکت کند، اما شما باید به انجام فعالیت خود متعهد باشید(هر کس در حد توان خود )!
 • شما باید به طور مرتب ویزیت های بعد از عمل خود را انجام دهید.

توجه داشته باشید که جراحی شما فقط “یک ابزار” است. موفقیت طولانی مدت شما مستلزم کوشش و کوشش وکوشش و گاه تغییر دشوار در زمینه های دیگر زندگی است.

در بخش زیر در مورد آنچه انتظار میرود شما قبل و بعد از عمل انجام دهید، کمی بیشتر توضیح می دهد.
البته روش هر جراح با جراح دیگر متفاوت است و همچنین هر بیمارنیز با بیمار دیگر متفاوت است.
لطفاً قبل از عمل به هر یک از توصیه های زیر با جراح خود مشورت کنید.

غذا و نوشیدنی

تغییرات رژیم غذایی در زمانهای مختلف در زیر خلاصه می شود:

 • 3 هفته قبل از جراحی – رژیم غذایی بعد ازاسلیو خود را تمرین کنید.
 • 2 هفته قبل از جراحی – ترجیحا رژیم با پروتئین بالا، قند کم، کربوهیدرات پایین.
 • 1 هفته قبل از جراحی – باید برخی از داروها را متوقف کرده یا تغییر دهید (از جراح خود سوال کنید)
 • 2 روز قبل از عمل – بهتر است (نه حتما) فقط مایعات صاف شده و سوپ صاف شده استفاده کنید
 • از نیمه شب ( ۱۲شب) قبل از عمل تا روز بعد از عمل نباید چیزی خورده یا نوشیده شود (البته بجز بعضی داروهای خاص). در مورد داروها با جراح خود مشورت کنید
 • روز بعد از عمل و در بیمارستان (متفاوت از نظر جراح) – فقط مایعات صاف میل کنید.
 • هفته ۱ بعد از عمل مایعات صاف شده وآب میوه.
 • هفته ۲ بعد از عمل نوشیدنی های غلیظ تر و سوپ نرم و میکس (بدون تکه).
 • هفته ۳ بعد از عمل جراحی – غذاهای پوره و نرم را به آرامی تست کنید.
 • هفته ۴ بعد از جراحی – غذاهای جامد را به آرامی آزمایش کنید.

بعد از گذشت 2 سال، می توان به آسانی تشخیص داد كه كدام بیماران رژیم غذایی مناسب و تعدیل شیوه زندگی(فعالیت و یا ورزش) را انجام داده است.

رژیم غذایی جدید شما چنین خواهد بود

 • مصرف وعده های غذایی سالم (غذاهای فرآوری شده و فست فود محدود).
 • ۶۰ گرم پروتئین در روز.
 • غذاهای نشاسته ای، غذاهای چرب یا ادویه دار، محصولاتشیر کامل یا قندی کمتر استفاده شود.
 • مصرف مقدار زیادی آب یا مایعات کم کالری (بیشتر از ۲ لیتر در روز).
 • حذف نوشابه، الکل، نوشیدنی های شیرین.
 • پرهیز از نوشیدن مایعات وحتی آب ۳۰ دقیقه قبل و بعد از غذا.
 • اندازه های کوچک غذا به قطعات کوچک خرد شده، آهسته و کاملاً جویده می شود.
 • وقتی احساس می کنید “۸۰درصد پر” هستید، از خوردن غذا خودداری کنید.
 • حذف یا کاهش سنک snaks.
 • مصرف دقیق ویتامین و مکمل ها.

برای دیدن کلیه جزئیات مربوط به رژیم جدید کوتاه مدت و طولانی مدت بعد از جراحی اسلیو معده، اینجا را کلیک کنید.

سبک جدید ورزش شما

بیشتر جراحان دو و نیم ساعت در هفته ورزش متوسط توصیه می کنند.

هر هفته 2.5 ساعت ورزش، علاوه بر بهبود آمادگی جسمی شما که باعث بهبود کیفیت زندگی شما می شود، نسبت به بیمارانی که ورزش نمی کنند حدود 6٪ وزن اضافه خود را بیشتر از دست می دهند.(11 ، 12)

گروه های پشتیبانی

بیمارانی که به دنبال کمک و پشتیبانی از سایر بیماران و خانواده هستند، بسیار بهتر از افرادی که “تنها به دنبال این کار می روند” نتیجه می گیرند. در حقیقت، بیمارانی که مرتباً در جلسات پشتیبانی (ویزیت) بعد از جراحی کاهش وزن شرکت میکنند ۱۲ درصد کاهش وزن بیشتری را نسبت به افرادشرکت نمی کنند، تجربه می کنند.(۱۳)

لینکهای زیر شما را به داستانهایی که توسط بیماران واقعی درمورد اینکه زندگی بعد از جراحی اسلیو معده چه تغییراتی پیدا کرده است، می رساند:

بیمار اول ؟ ماه بعد از عمل
بیمار دوم ؟
بیمار سوم ( از استرالیا)
بیمار چهارم(از انگلستان)

چشم انداز بیمار

رژیم غذایی و زندگی بعد از عمل جراحی اسلیو معده

برای بازدید از کانال YouTube ؟؟؟؟اینجا را کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *